alora.pl

Serwis motoryzacyjny i newsowy

Transport

Przewożenie dziecka bez fotelika. Kiedy jest dozwolone?

Przewożenie dziecka bez fotelika. Kiedy jest dozwolone?

Przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego jest bardzo ryzykowne i niezalecane przez specjalistów ds. bezpieczeństwa drogowego. Jednak istnieją pewne wyjątkowe sytuacje, w których można to zrobić zgodnie z przepisami.

Kiedy jest dozwolone przewożenie dziecka bez fotelika?

Jeśli dziecko ma co najmniej 135 cm wzrostu, nie jest już konieczne korzystanie z fotelika samochodowego. W takim przypadku można przewozić dziecko na tylnej kanapie samochodu, korzystając jedynie z pasa bezpieczeństwa.

Wyjątkowe sytuacje, w których można zrezygnować z fotelika samochodowego:

  • Gdy wszystkie miejsca na tylnej kanapie są zajęte przez inne dzieci korzystające z fotelików.
  • Gdy przewożone dziecko ma niepełnosprawność uniemożliwiającą użycie fotelika.
  • Gdy w samochodzie nie można umieścić fotelika z powodu ograniczonej przestrzeni.

Należy pamiętać, że pomimo możliwości przewożenia dziecka bez fotelika w wyjątkowych sytuacjach, zawsze najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z fotelika samochodowego, aby zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo podczas podróży.

Pamiętaj, że przewożenie dziecka bez fotelika może stanowić naruszenie przepisów drogowych i wiązać się z wysokimi mandatami. Dlatego zawsze warto upewnić się, czy istnieje konieczność zrezygnowania z fotelika i czy dziecko jest bezpieczne podczas podróży samochodem.

Udostępnij

O autorze

Redakcja Alora.pl to grupa pasjonatów motoryzacji, finansów i świata mężczyzn. Z naszych artykułów dowiesz się jak odpowiednio poruszać się w każdym z tych światów.